Jak vybrat blatníky?

Při jízdě v dešti nebo po něm, v době, kdy je na silnicích i polních cestách vrstva bláta nebo špinavého sněhu, jistě oceníte kvalitní blatníky, které ochrání vás i vaše oblečení před znečištěním. Podle čeho si můžete blatníky vybírat?

Blatníky tvoří důležitou součást téměř všech kol.

Typ blatníku

Nouzové blatníky

Nouzové blatníky jsou velmi malé a lehké, proto nezabírají příliš místa. Můžete je vozit v cyklistickém batůžku. Upínají se na ližiny sedla nebo na přední vidlici. Mívají délku okolo 20,25 cm a váží zhruba 10–20 g. Nouzové blatníky vás však před nečistotami neochrání zcela, navíc často bývají pouze v jednorázovém provedení.

Plnohodnotné blatníky

Maximalizují ochranu před blátem, sněhem nebo vodou. Jsou také delší než nouzové blatníky a rovněž i těžší. Délka se pohybuje okolo 60 cm, váha většinou činí 150–250 g.

Podle čeho vybírat

Průměr kola

Blatníky samozřejmě musí odpovídat průměru vašeho kola. Některé jsou ovšem variabilní, to znamená, že nemusíte znát přesný rozměr kola, neboť mají určitou toleranci. Jiné blatníky ale pasují pouze na jeden rozměr kol. Existují i speciální blatníky na dětská jízdní kola, které jsou samozřejmě menší. Vybírejte mezi těmito průměry:

Blatníky už máte vybrané, ale stále vám chybí dokoupit vidlice, pedály, sedla nebo brzdy? Inspirujte se při nákupu v sekci Komponenty pro jízdní kola.

Upínání a odepínání

Blatníky mají různé mechanismy upínání na kolo.

 • Rychloupínací mechanismy - stejně jako může být jednoduché připnutí blatníku k rámu, vidlici či na sedlovku, stejně tak může být rychlé jeho odepnutí; než si je ale pořídíte, přesvědčte se, jestli jsou u blatníku k dispozici rychloupínací mechanismy
 • Stahovací pásky
 • Blatník s nacvakávacím mechanismem
 • Speciální blatníky - jsou určené pouze pro V brzdy, případně pro vidlice s návarky nebo na pevné vidlice

Máte-li kolo s pevnou vidlicí, vyplatí se namontovat oba blatníky natrvalo. V případě odpružené vidlice doporučujeme namontovat zadní blatník nastálo, a to i v případě, že vozíte nosič. Ten sice částečně také kryje kolo, ale neochrání vás tak dobře jako zadní blatník. Na přední odpruženou vidlici jsou ideální variantou rychle snímatelné blatníky z odolného plastu, které se téměř nedají zničit.

Blatníky na elektrokolo se dají zakoupit samostatně jako přední a zadní, případně v sadě. Montáž může být trvalá anebo dočasná, kdy lze blatník snadno sundat. Podle velikosti kola vybírejte mezi blatníky 26, 28 nebo 29 palců.

Materiál a zpracování

Blatníky se v dnešní době vyrábějí z velmi kvalitní a odolné umělé hmoty. Kromě toho mohou být zkonstruované z hliníku. Ty nejkvalitnější modely pak mají dvousložkovou konstrukci s pevnou vnitřní kostrou a také disponují měkkými a pružnými okraji. Díky tomu vám vydrží mnohem déle.

Nechce se vám blatníky stále dokola čistit? Vyberte si takové, které jsou z vnitřní strany ošetřeny leštěnou povrchovou úpravou, jež zabraňuje zachytávání nečistot a následnému zanesení.

Umístění blatníků a doplňky

Umístění blatníků

Blatníky se obvykle dodávají v sadách, kde najdete jeden na přední a druhý na zadní kolo. Zároveň si ovšem můžete pořídit i blatníky samostatné, které rozlišujeme podle toho, kam se umisťují a k čemu slouží:

 • Přední blatník - je určený na přední kolo a montuje se na odpruženou vidlici či zadní trojúhelník rámu
 • Zadní blatník - slouží k ochraně před znečištěním od zadního kola a ve většině případů se upíná na zadní vidlici
 • Blatník na sedlovku - jak již název napovídá, uchycuje se na sedlovku a poskytuje větší ochranu
 • Blatník na rám - uchycuje se na středový rám kola
 • Blatník pod rám - přimontovává se pod rám
 • Univerzální blatník - univerzální blatníky dobře poslouží téměř na všech typech kol

Dále na českém trhu seženete blatník s upevněním na nosič, pod sedlo anebo na vidlici.

Doplňky

K blatníkům si musíte většinou pořídit i další komponenty, bez nichž je na kolo neupevníte:

 • Koncovka blatníku - zvyšuje ochranu proti znečištění
 • Montážní objímky - slouží k přichycení blatníků
 • Držák blatníku - blatníky do držáku jednoduše nasunete
Blatníky lze na kolo upínat různými způsoby. Nejdříve proto zjistěte, jaký blatník se hodí přímo pro vaše kolo.

Nejčastější otázky

Pasují univerzální blatníky skutečně na všechna kola?

Určitě ne. Vždy se proto u prodejce poptejte, zdali jsou kompatibilní právě s vaším typem kola.

Jsou univerzální blatníky vhodné pro horská kola?

Nikoliv. Cyklisté se většinou shodují v tom, že blatníky na horských kolech jenom překážejí. Pokud na nich ale trváte, je zapotřebí sehnat speciální blatníky.